‘Alçaklık’ tipleri

ABONE OL
19 Ekim 2019 16:55
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Burada, ‘alçaklık’ tiplendirmesi çabasına girmeyeceğimizi söyleyerek başlayalım.

Ancak son ‘Gözyaşı Pınarı Harekâtı’yla ilgili olarak, taraflar arasındaki ‘alçaklık’ yarışına kimi örnekler vermeye çalışabiliriz.

Ünlü gazeteci Pepe Escobar’ın ‘harekât’a ‘Barış Baharı Harekâtı’ (Opération Printemps de la Paix) diye adlandırması, onun ‘Pınar’ ile ‘Bahar’ı ayırdedememesine bağlanamaz.

Tersine bir zamanların ‘Arap Baharı’ vb ‘bahar’lara gönderme yapmasına kanıt olarak görülmelidir.

Bu da, bir başına, o ‘bitip/bitmediğine ilişkin’ bitmez/tükenmez tartışmalara konu olan Büyük Ortadoğu Projesi  (BOP) ya da giderek Genişletilmiş Orta-Doğu ve Kuzey Afrika Projesi (GOKAP)’nin sürdüğüne ilişkin bir kanıt olarak değerlendirilebilir.

Eğer bitti ise ‘Eşbaşkanlar’ın da ipinin çekilmiş olması gerekirdi, değil mi ama ?

Yok eğer, ‘eşbaşkanlar’ hâlâ işbaşında ise ‘proje’ de sürüyor demektir, bu bir.

Eğer ‘Eşbaşkanlar’, havaya göre ‘gömlek değiştirme’ alışkanlıklarını sürdürüyor denilecek olursa, bunu ilk ‘alçaklık tipi’ olarak değerlendirebiliz diyeceğiz, ki iki olsun.

Üçüncü olarak, Robert Bibo’nun ‘Hukuksuz Rojava’da Kürtlerin Alçak Milliyetçilikleri’ « Les turpitudes nationalistes kurdes au Rojava délinquant » makalesindaki ‘alçak’lığa değinilebilir.

Öncelikle belirtilmesi gereken, her ‘Milliyetçilik’in ‘alçaklık’ olduğunu ileri sürmek kadar bir ‘alçaklık’ sözkonusu olamaz.

Bu konuda ‘ulusalcılık/ uluslararasıcılık’ üzerine oylumlu bir kütüphaneyi dolduracak kadar kitap bulunabilir diyerek geçiyorum.

Kaldı ki, Robert Bibo’nun her milliyetçiliği ‘alçaklık’ olarak değerlendiren bir yazar olmadığını da belirtemek durumdayız.

Ne var ki, bu, milliyetçiliği ‘alçaklık’ boyutuna indirgeyen görüş, kişi, grup ve milletlerin olmadığı anlamına gelmez, buna da dört diyelim.

Robert Bibo’nun uluslararasıcı bir marksist yazar olarak, ‘Bağımsız Bir Kürt Devleti’ kurulması çabasının, özde « Kürt burjuvazisinin Kürt ‘Millet’ine ihaneti »nin sonucu olduğu ve bunun da Orta-Doğu’yu kana bulamak isteyenlerin işine yaradığına ilişkin yazılar yazdığına işaret edelim. (nous avions tracé le chemin de la trahison qu’emprunterait la bourgeoisie kurde au Moyen-Orient ensanglanté).

Böylece, başta Orta-Doğu olmak üzere, dünyanın geri kalan her bölgesinde ‘kandan beslenen’ bir ‘uluslararası sermaye’nin olduğu, bunun ‘klasik emperyalizm’i de aşarak, post-modern bir emperyalizm türü olduğu, ve ‘alçaklık’ konusunda, hiçbir ‘alçalık’ın bunların eline su dökemeyeceğinin altını çizmeye de, beş diyelim.

Bu sonuncu grubun en önde gelen temsilcilerinden olan Donald Trump’ın, ya eline telefon alarak ya da bilgisayarının tuşlarına basarak, dünyanın herhangi bir bölgesinde, kendi kukla yöneticilerinden birine, ‘bre alçak’ diye başlayan iletiler gönderme ‘alçaklık’ına da altı diyelim.

Yedincisi, bu iletiyi alan ‘alçak’ların, alçaklıklarını görmeyen ya da görmek istemeyen ‘alçaklık’tır ki, kanımca en acınası durumda olanlar bu ‘tip’lerdir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP