Bu yüzsüzlükler üzüyor…

ABONE OL
17 Mart 2020 18:09
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Çin’de ortaya çıkıp, tüm dünyayı etkisi altına alan corana virüsü, sınır komşularımızın ardından ülkemizde de görülmeye başladığı açıklanmasının ardından gündemin “en çok” konuşulan konusu oldu.

Sağlık Bakanlığı’nın “bilgilendirme” bakımından “elinden geleni” yapmaya çalışması bir yana, daha düne değin televizyonlarda dış politika, orta doğu, savaş, ekonomi konularında konuşanlar “şimdi de” corona virüsüne ilişkin söz söyleyince, sokaktaki yurttaşın öykünmesi de gecikmedi.

Herkes orta doğuyu biliyor,

Herkes ekonomiyi biliyor,

Herkes siyaseti biliyor,

Herkes corona virüsünü biliyor…

İlginç değil mi?

***

Benim ilgimi çeken “asıl konu” bu değil!

Bakanlığın, ilk günden bu yana, savsaklamadan konu üzerine “gelişmeleri” açıklaması…

Ortada gezen duyumlardan tutun; salgının yaygınlaşmaması için neler yapılması gerektiği, en küçük kuşkularda nerelere bilgi verilmesi zorunluluğu, hangi bilgilere inanılacağı gibi bir dizi önlemleri zaman yitirmeden açıklaması…

Onsekiz yıllık “iktidarın” geçmişini düşündüğümüzde, dünyayı/ sınır komşularımızı kasıp-kavururken, ülkemizin “en az” zararla nasıl üstesinden gelineceği üzerine yapılan çalışmalar “şaşırtıyor” beni açıkçası…

***

Sağlık Bakanı “kendi” bilgilendirmesiyle yetinmeyip, bazı bakanlarla eşgüdüm çalışmalarından da geri kalmıyor…

Ülkede görülebilecek bir “salgın” durumunda, kine/ ne görev düşüyorsa, neler yapılması gerekiyorsa sık dokunup/ ince elenerek corona virüsüne ilişkin çaba harcanıp açıklamalar yapılıyor.

Salgının güvenlik, eğitim, adalet boyutu irdeleniyor…

Bunca yıldır yaşanan “kısır çekişmeli”, demagoji/ tartışmalı tüm konularda gösterilen ilginin tersine, tam bir “sorumluluk” ölçütünde yaklaşım sergileniyor.

Şaşırıyorum açıkçası…

***

Köylüsüyle, kentlisiyle, işçisiyle, emekçisiyle, emeklisiyle, çiftçisiyle, öğrencisiyle, akademisyeniyle neler yaşamadık ki, bu ülkede yıllardır; acılandık, sıkıntılar yaşadık, gözyaşı döktük, uykusuz geçen gecelerin sabahında uyandık…

Soma’da, yüzlerce emekçi madenci yaşamını yitirdi; soruşturulamadı!

Tren kazalarında onlarca insanımız yaşamını yitirdi; sorumlularını bulamadık!

Yurdumuzun varsıllıkları elden çıkarıldı; nasıl olduğunu öğrenemedik!

Ülke ekonomide büyüme yaşarken yurttaş daraldı; açıklaması yapılmadı!

Çürük yapılara izin verildi, onlarca yurttaş yaşamından oldu; sorumluluğu üstlenen olmadı!

Sokaklar “mutsuz” insanlarla doldu, geçim sıkıntısı nedeniyle canına kıyanlar oldu, gençler işsizlik nedeniyle psikolojik sorunlarla yüzyüze bırakıldı; nedenini/ çözümünü düşünen olmadı!

Onsekiz yıllık “iktidarda”, Sağlık Bakanlığı’nın çalışmaları bu nedenle şaşırttı beni!

***

Corona virüsü konusunda şu ana dek söylenen/ anlatılanlardan öğrendiğimiz “en önemli” bilginin, “bilimin gerçekliği” olduğu unutulmamalı…

Salgın ortaya çıktığından beri; bir yandan “bilimin” gerekliliği konuşulurken, bir yandan da şu an için tanımlanamayan bir virüsün “canlı” bir yüzeyde nasıl bir gelişme gösterdiği de “bilimle” konuşulur oldu.

“Bilim”, salgından “etkilenmemenin” ilk koşulu olarak “temizliği” gösteriyor, hemen ardından da “bağışıklık” sistemini güçlendirici besinlerden uzak durmamayı salık veriyor.

Buralarda olmasa bile, yurt genelinde salgından “rant” sağlayacak erdemsizliği gösterenleri duydukça,

Maske, kolonya, temizlik ürünleri gibi gereksinmeler üzerindeki oyunu izledikçe,

Açlık kopulmuş gibi market rafları boşaltılınca,

Sağlık Bakanının tutumuna ne denli sevinsem de, bu yüzsüzlükler üzüyor beni!

 

CEYHAN’DA NELER OLUYOR?

Corona virüsü nedeniyle “iktidar/muhalefet” dayanışmasının yaşandığı, Sağlık Bakanı’nın eşgüdümlü çalıştığı diğer bakanların çalışmaları ilgiyle izlenirken, doğru mu/ yalan mı bilinmeyen bir söylentinin gündemde olması Adana’da “yeni bir” şaşkınlığa neden oldu!

Dünyayı etkisi altına alan “bu” salgın, “iktidarın” biraz olsun gerilimden uzaklaştığını düşünenleri “yeni bir” şaşkınlığa itmemesin isterdim!

Şu ana dek gelen bilgiler, “böyle bir yaptırım yok” denilmiş olsa da; gerek Adana Anakent Belediyesini, gerekse ilçe belediyelerinin tepki göstermesine neden oldu!

Bir seçilmişi, bir ulusal istenci (=milli iradeyi) yüz-üstü bırakmak bu denli kolay, bu denli yok saymak anlaşılır gibi değil!

Bunca söylenenlerin “doğru” olmadığını, “söylentiden” ileri gitmediğini duymayı umuyorum.

Asıl “bize” bu olgu da zarar verecek!

140320

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP