Gereksinim önem kazanıyor!

ABONE OL
21 Ağustos 2019 19:23
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sorarsanız; piyasada sorun yok, yurttaşın “alım gücü” yerinde, boş gezenler iş beğenmeyenler, bu ülkenin yoksulu yok!

Kanıtları da hazır:

Herkesin elinde gezdirdiği akıllı telefon, bindiği son model araba, ayağındaki adidas ayakkabı, oturduğu apartman, sosyal medyada üleştiği “kendin çekimler”…

Öyle mi gerçekten?

Pazardaki fiyat karmaşası, üreticinin kalpazanlara yem oluşu, on kişilik işe bin kişinin başvurması, işçinin açlık sınırındaki maaşı, emeklinin yetmeyen aylığı, kaldırımdaki ağaca toslayanın durumu, doğal kaynakların kullanılamayışı, varsıllıkların yabancı işbirlikçilerle talan edilmesi…

Bunlar hep yalan mı?

***

“İktidardan” rant sağlamıyoruz, yerel yönetimlerden “haksız kazanç” beklemiyoruz, hak edilmeden alınan “kazanca” yaklaşmıyoruz, “iktidarın”-“muhalefetin” yanlışlarını söylüyoruz, her iki yanın da kızgınlıklarına kulak vermiyoruz, yaşananları “insan odaklı” sorguluyoruz!

Gidenler anımsar… Yılmaz Güney’in 74’de afla cezaevinden çıkmasının ardından ilk çektiği “Arkadaş” filminde bir sahne vardı. Orada, uzun bir masada oturan, halkın yaşamından kopuk, içinde bulundukları renkli ışıklı yerlerin dışına çıkmayan bir grup… Gruptan birinin, ülkenin ne denli ilerlediğini-varsıllaştığını anlatmak için “bugün bir köye gittiğinizde her evde televizyon, buzdolabı görürsünüz; bu nereye geldiğimizi gösteriyor” benzeri bir tümce kullandığında, masada oturanlardan biri dışında herkes kahkaha atıyordu! Benzeri şimdi yapılıyor! Herkeste “aklı telefon, araba, apartman” sözleriyle!

***

“Büyümenin”, “güçlü olmanın”, esintilerde “eğilmemenin” koşulu üretim…

“Büyümenin, güçlü olmanın, eğilmemenin” koşulunu bir başka yerde, özellikle “tüketimde” aranması durumunda, “gerçeğin balçıkla sıvanamayacağı” kuramından açıkladığımızda; yangın daha da büyük olacak!

Şunların altını çizelim:

Üreten bir toplum değiliz! “İktidarın”, tüketim odaklı yasaları onayladığını biliyoruz! Üretim her geçen gün azalırken, “istihdam” alanları da her gün biraz daha büyüyor! Temel gereksinmelerini üreten bir ülkeyken, birçoğunu dış alımla sağlayan durumdayız! Üniversitelerimiz var, mezunlara iş alanları tok! Satılan birçok değerler gibi, şimdi de “hazine arazileri” satışa sunuluyor! Yurttaşın “aklı telefon, araba, apartman” benzeri gereksinmeler nedeniyle küresel ağa (=bankalara) borçlanmasının önü açılmak için kredi faizleri albenili duruma getirilmeye çalışılıyor!

Yurttaşın “üretmediği”, yurttaşın “emek” vermediği alanlarda harcama yapması sağlanıyor!

Ekonomide bu tür kaynaklara “kıt kaynak” olarak bakılır! Arkasının bir gün kesileceği, bu tür kaynakların özenle kullanılması gerektiği; su gibi, toprak gibi canlı yaşamını etkileyeceğinden söz edilir.

Kısaca; içinde “emeğin, üretimin” olmadığı bir ürün biticidir, sonludur!

***

Yaşadığımız kentlerde yanına vardığımız esnaf, karşılaştığımız emekli, parkta oturduğumuz bir işsiz, selamlaştığımız üniversite mezunu çalıştırılmayan, pazarda karşılaştığımız ev hanımı, eğitim masraflarını karşılamaya çalışan anne-baba, yaşananları sorgulamaya çalışan akademisyen-“sivil inisiyatif”, sokaktan yükselen “geçimsizlik” sesleri, yaşanan sıkıntılardan dolayı dağılan ev yaşamı, yiten saygı…

Geçtiğimiz günlerde Türk-iş, karmaşık bir ortamda “işçinin haklarını” gerekçeler uydurarak “iktidarla” anlaştı! Anlaşılan “artış”, neyin karşılığı olduğu da anlaşılamadı! Doğalgaza mı, elektriğe mi, temel gereksinmelere mi, ete mi, tavuğa mı, deterjana mı, bakliyata mı gelen zamla özdeşleştirildi; bilen var mı?

Bugünlerde, Memur-Sen ile pazarlıklar yapılıyor! Yüzde üçlük, dörtlük artışlardan söz ediliyor! Neyle karşılaştırıp, çalışanın emeğini böyle nasıl koruduklarını-iyileştirdiklerini, nasıl daha iyi koşullar sağlıklarını “ben” anlamayanlardanım! Memur-Sen şimdilik direniyor! “İktidarın” yanlış uygulamalarından, “üretim” kaynaklarının katma değerli olamayışından dolayı yaşanan ekonomik yetersizlik, alım gücü eksikliği “iktidar” dışında herkesi düşündürüyor! Üretim olmadan, dengelemeyi “neyle” karşıladıkları belirsiz biçimde ortaya sergilenen kurgu bugün olmasa bile, önümüzdeki yaşanacak süreçte kendini gösterecek!

***

Yaşananları birbirinden ayırmamanın doğru yöntem olduğunu düşünüyorum! Kaz dağları talanı, ABD konuşlanması, orman yangınları, sendikalarla yapılan pazarlık, kayyum atamaları, Bülent Arınç’ın Fettullahçı kaçağın pastanesine gidişi…

Biraz sonra bunlara nelerin ekleneceğini bilmiyorum ama…

Bildiğim mi? Gereksinim önem kazanıyor!

200819

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP