Ülkemizin değerlerini önemsemek…  

ABONE OL
5 Nisan 2018 14:45
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Enflasyon nedir?

Enflasyon denildiği gibi ‘faizlerin’ bir sonucu mudur?

Faizlerin düşürülmesi ile ‘enflasyon’ sorunu çözülebilir mi?

Enflasyonun başka ‘etkenleri’ olduğundan söz etmek olası mı?

Sorgulayalım…

***

Pazarda, markette bir ay önce sorup-öğrendiğimiz fiyatlarla, bugün sorup-öğrendiğimiz fiyatları karşılaştırmamız bunun yanıtını verecektir.

Cebinizdeki yüz lira ile çıktığınız alış-verişten, bir ay öncesi ile karşılaştırmasını yaptığınızda; cebinizdeki kalan paranızın aynı mı, azaldı mı, çoğaldı mı sorusuna vereceğiniz yanıt ‘aylık enflasyonunuz’ olarak bilinir.

Eğer belirli bir aylıkla çalışan biriyseniz, gereksinmelerinizi bu ay karşılayabiliyorsanız, ‘enflasyon’ denilen olgu karşısında her ay gereksinmenizin bir bölümünden ‘vaz geçmek’ zorundasınız…

Yüz lira ile on kilo ürün alırken, bugün dokuzbuçuk kilo alabilmektir…

Teorik olarak enflasyon artışı ‘mallarda, hizmetlerde oluşan sürekli artış’ olarak tanımlanıyor. Bir de ‘malların, hizmetlerin artışının azalması’ olarak tanımlanan, enflasyonun düşüşü olgusu var.

***

Faize, ‘paranın kira karşılığı’ deniyor.

Sistemin, çalışmadan yurttaşa tükettirdiği paradan aldığı ‘kira’ bedeli…

O kurumlara sorarsanız; ‘parayı’ satmak, paradan ‘kira’ almak için çalışıyorlardır!

Enflasyon nasıl fiyatlardaki ‘sürekli’ artışlarsa; faizde yüz lira karşılığında yüzon lira ödemektir!

Aldığınız yüz lira karşılığında, yüz liralık mal ya da hizmet aldığınızı düşünseniz de; borç alınan parayı on lira ‘kira bedeliyle’ ödediğinizde aldığınız ‘mal ya da hizmetin’ bedelinin aslında yüzon lira olduğunu göreceksiniz!

***

Bu ne anlama geliyor?

Enflasyon ile faiz iç içe…

Biri birinin ‘nedeni’ olmaktan çok; ikisi de birbirinin destekçisi!

Kapitalizm, ya da ‘anaparacı’ sistem, ya da ‘anaparaya’ dayalı sistemin dayanağı; çalışmadan, üretmeden, tüketime dayalı sürdürdüğü politikasının sonucu olarak karşımızdadır enflasyon ile faiz…

Özellikle gelişmelerini tamamlayamamış, değerleri emperyal ülkelerin elinde olan ‘az gelişmiş, ya da gelişmemiş, ya da geliştirilmemiş, ya da gelişmesi engellenmiş’ ülkelerde enflasyon, faiz birbirini besleyen kanallar olmuştur!

Bir yandan ülkenin çok önemli kurumlarını, üstelik ülkenin tarımıyla iç içe geçmiş olanlarını ‘özelleştirme’ adı altında elden çıkarmaya kalkışır, bir yandan da doğayı katlederek dikilen beton yığınları için emperyal ülkelerin bankacılık sistemlerinden ‘para’ akışına fırsat verirseniz; enflasyon ile faizciliği beslemiş olursunuz!

Kentlerdeki dikey yapılaşmalar, bunların bankalar kanalıyla alıcı bulması, borçlanmanın on yıllara, yirmi yıllara yakılması,  yüz liralık yapıların ikiyüz liraya satılması, aradaki paranın kirası olan yüz liranın bankanın kasasına girmesi, o bankaların çoğunluğunun emperyal bankalar olması…

Ülkemizin ‘kazanımının’ nasıl iç edildiğini daha fazla anlatmaya gerek var mı?

***

Enflasyonun, faizin nedenlerini özümsemek zorundayız…

Aylık yüz lira kazanç varken, yüzbir lira harcamaya kalkışırsak; her ay yüzde bir açık vermiş sayılırız! Bugün her ay açıklanan ‘cari açığın’ sürekli büyüyor olması, yatırımların üretimden çok tüketime yönelik olduğunun kanıtı.

Son günlerin çok konuşulan konusu şeker fabrikaları…

Buna yalnız fabrikalar yönünden bakmak aldatıcı olur!

Bu fabrikalarda işlenen pancarın, pancar üreticisinin, ekilen toprağın üzerine oynanacak oyunların da göz önünde bulundurulması gerekir.

Düşünebiliyor musunuz?

Şeker fabrikaları özelleştiğinde ilk olarak çalışan sayısını düşürmekle başlayacaklardır işe. Ardından pancar üreticisinin emeğini bir yana bırakarak ‘ucuz’ yoldan ürünü kapatmaya çalışacaklar. Üretici, pancarda emeğinin karşılığını bulamadığı için ekiminden vaz geçmeyi deneyecek!

Küresel anaparacıların istediği de bu! Ülkede üretici ekimden uzaklaşmalı ki, birçok üründe olduğu gibi ‘şeker dışalımının’ önü açılsın!

***

Enflasyondan, faizden korunmanın tek yolu var…

Ülkemizin değerlerini, topraklarını, üretimini önemsemek…

Bunlar olmadan enflasyona, faize karşı durmak mı?

Bana sormayın?

020418

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP