gelir dağılımındaki uçurum büyüdü

gelir dağılımındaki uçurum büyüdü

ABONE OL
9 Şubat 2024 12:10
gelir dağılımındaki uçurum büyüdü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Olaynet– CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, günden güne eriyen maaşlar, yüksek enflasyon, faiz, borç kıskacında yaşamını sürdürmeye çalışan vatandaşların, istikrar vaadiyle allanıp pullanan tek adam rejimiyle iyice yoksullaştırıldığını ileri sürdü. Tek adam döneminin ekonomik politika ve tercihlerinin gelir dağılımındaki uçurumu büyüttüğünü belirten Bulut, açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“2014 yılında yüzde 45,9 olan en zengin yüzde 20’lik kesimin gelir pastasından aldığı pay 2023 yılında yüzde 49,8’e kadar çıktı. Yani en zengin yüzde 20’lik kesimin gelirden aldığı pay 4 puana yakın arttı. Neredeyse milli gelirin yarısı ülke nüfusunun beşte biri tarafından alınır hale gelindi. Tek adam rejimi; uygulanan ekonomik politikalarla sistematik bir şekilde son 10 yılda sadece yoksullardan değil, orta sınıftan da en zengin yüzde 5’lik kesime hızla kaynak aktardı. Orta sınıf da yoksulluk sarmalı içerisine girdi.

Vergi yükü, dolaylı vergilerle dar ve sabit gelirlilerin üzerine yıkılırken, teşvik ve istisna gibi yollarla zengin kesimin vergi yükü düşürüldü. En zengin kesime faiz ödemeleri, kamu ihaleleri ve benzeri yollarla kamu kaynağı aktarıldı. Ülkede resmi rakamlarla bile saklanamayan bir yoksulluk var. TÜİK’e göre 2023 yılında ülkedeki yoksul sayısı 18,2 milyonu geçti.”

AVRUPA’DA BİRİNCİYİZ

Türkiye’nin, Kosta Rika, Şili ve Meksika’dan sonra OECD ülkeleri arasında gelir dağılımı en fazla bozuk dördüncü ülke konumunda olduğunu kaydeden Bulut, Avrupa’da ise gelir dağılımı en bozuk birinci ülke konumunda bulunduğunu bildirdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP