Adana Film Festivali’nin Evrensel Sinerjisi Büyüyor

ABONE OL
31 Ağustos 2018 13:23
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adana Büyükşehir Belediyesi’nce 22-30 Eylül 2018 tarihlerinde 25’incisi düzenlenecek Uluslararası Adana Film Festivali, Hollanda’nın etkin sanat faaliyetleri arasında yer alan Kırmızı Lale Film Festivali ile iş birliği yapıyor. İki festival arasında kardeşlik ve iş birliği protokolü, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü ve Kırmızı Lale Film Festivali Direktörü Mehmet Emin Alkanlar arasında imzalandı.

Adana Film Festivali’nin, dünyanın en prestijli uluslararası film etkinliği olan Cannes Film Festivali’nin 57’nci yaşını dolduran en köklü bölümü ‘Semaine de la Critique’ ile ortaklık ve iş birliği yapacağı bir süre önce kamuoyuna açıklanmıştı. Kırmızı Lale Film Festivali ile imzalanan kardeşlik ve iş birliği protokolünün ardından, Adana Film Festivali’nin uluslararası özelliğinin sağlamlaştırılması yolunda önemli bir adım daha atılmış oldu.

ADANA FİLM FESTİVALİ’NİN ULUSLARARASI ÖZELLİĞİ PEKİŞİYOR

Kırmızı Lale Film Festivali ile yapılan protokolün, Adana Film Festivali’nin Avrupa sinema sanatıyla bağını güçlendirdiğini ve uluslararası özelliğini pekiştirdiğini belirten Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, Adana Film Festivali’nin daha etkili bir sanat faaliyeti haline gelmesi için ve Adana’nın kültür-sanat kenti olma özelliğinin sağlamlaştırılması yolunda çaba harcamaya devam edeceklerini söyledi.

SANATIN EVRENSEL SİNERJİSİ
Adana Film Festivali Direktörü İsmail Dikilitaş da, Hollanda’ya uzanan sinema köprüsünün, Adana Film Festivali’nin gücünü artıracağını, Kırmızı Lale Film Festivali ile yapılan kardeşlik ve iş birliği protokolü sayesinde, sanatın evrensel sinerjisinin her iki festivale yansıyacağını belirtti ve “Her yıl Adana Film Festivali’nde derece alan uzun ve kısa metrajlı filmler, Adana Film Festivali’nin, ‘En İyileri’ başlığı altında Rotterdam ve Amsterdam sinemalarında gösterime girmesi konusunda girişimlerde bulunacağız. Hollanda yapımı filmlerin ise Adana Film Festivali’ne katılması için ayrı bir çalışma yürüteceğiz” dedi.

Belediye Başkanı Sözlü ve Mehmet Emin Alkanlar arasında imzalanan protokole göre;

Kırmızı Lale Film Festivali sırasında Hollanda’da, Uluslararası Adana Film Festivali’nden bir ekibin bulunması ve festivale yönelik önerilerin, deneyimlerin aktarılması sağlanacak. Adana Film Festivali’nin Hollanda’da tanıtımı yapılacak ve Kırmızı Lale Film Festivali sırasında, Adana Film Festivali’nin bir tanıtım standı oluşturulacak. Her yıl Adana Film Festivali’nde derece alan uzun ve kısa metraj filmlerin, Adana Film Festivali’nin “En İyileri” başlığı altında Rotterdam ve Amsterdam sinemalarında gösterime girmesi konusunda girişimlerde bulunulacak. Hollanda’da yapılan filmler için Adana Film Festivali’ne katılımın özendirilmesi ve çalışma yapılması sağlanacak.

Kırmızı Lale Film Festivali Direktörü Mehmet Emin Alkanlar da, yapılan protokolün önemine değinerek, “Adana Film Festivali şu an Türkiye’nin en önemli festivallerinden birisi. Kırmızı Lale Film Festivali’ne büyük katkıları olacak, 25 yıllık deneyimlerinden yararlanacağız. Aynı zamanda Türkiye ile Hollanda arasındaki ilişkilere kültürel alanda bir katkısı olacaktır. Sayın Belediye Başkanı’nı, belediyenin değerli yöneticilerini ve festival başkanını Kasım ayında yapılacak festivalimize davet ettik” dedi.

İmza töreninde, Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Halil Avşar ve Kırmızı Lale Film Festivali danışmanı Rıza Kıraç’ın da imzaları yer aldılar.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP