Küba dostları buluştu

Küba dostları buluştu

ABONE OL
Temmuz 27, 2021 08:50
Küba dostları buluştu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Küba Devrimi’nin en önemli dönemeçlerinden birisi olan Moncada Kışlası Baskını’nın 66. yıldönümünde Küba Cumhuriyeti Büyükelçisi Luis Alberto Amorós Núñez ile TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan’ın katılımıyla “26 Temmuz’dan Bugüne Yaşasın Devrimci Küba” başlıklı bir etkinlik düzenlendi.

Büyükelçisi Luis Alberto Amorós Núñez konuşmasında şunları söyledi:

“Devrime sahip çıkan Kübalıların kitlesel eylemlerinin ‘hükümet karşıtı ayaklanma’ gibi gösterilmesine, Genelkurmay Başkanımız Raúl Castro’nun güya ülkeden kaçtığı söylentilerine, yahut dünyanın başka yerlerinde yaşanmış büyük toplumsal olay ve kargaşalara ait görüntülerin Küba’da gerçekleşmiş gibi sunulmasına öfke duymamak mümkün mü? 11 Temmuz’un öncesine bakacak olursak, dönemin ABD Başkanı Donald Trump Covid-19’u ülkemiz aleyhindeki soykırım niteliğindeki ablukayı ve şiddet politikalarını daha da tırmandırmak için bir fırsat olarak görmüş, halefi Biden da Küba halkının nefesini kesip direncini kırmak için bu politikayı uygulamaya devam etmiştir

Türkiye’deki dostlarımız, halkımıza destek ve dayanışma sunmak için, ablukayı kınamak için, ve sevgili Fidel’imizin Küba Devrimi’nin sosyalist karakterini ilan ettiği 1961 tarihli konuşmasında söylediği gibi ‘yoksulların yoksullar için yaptığı bir devrim’ olan Küba Devrimi’ne güveninizi ifade etmek için gerçekleştirdiğiniz çok sayıdaki buluşma ve etkinlikten dolayı sizlere teşekkür ederim.

26 Temmuz 1953’ün kahramanları ve şehitlerini bugün her zamankinden daha çok ve daha büyük hürmetle anıyoruz. O yurtsever gençleri Moncada Kışlası Baskını gibi yürekli bir eyleme, daha sonra Granma teknesiyle gelerek Sierra Maestra dağlarında savaşmaya ve ABD’nin muazzam maddi, askeri ve siyasi desteğine sahip olan Fulgencio Batista’nın diktatörlüğünü devirmeye sevk eden dava, bugün halen ayaktadır ve son derece günceldir.

26 Temmuz 1953 eylemleri, mağlubiyetin ve olumsuz koşulların zafere dönüştürülebileceğini göstermiştir. Kübalıların zaferi, onurlu ve inançlı insanların neleri başarabileceğinin örneğidir.”

Núñez’in ardından TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan Küba devriminin önemine değinirken şu sözlere yer verdi:

“Az önce Küba’nın Türkiye’deki temsilcisi, dostumuz Büyükelçi sosyalist Küba’ya duyduğumuz güven ve onunla yürüttüğümüz dayanışma için bize teşekkür etti ve alkışladık bu dayanışmayı, ben şimdi bir düzeltme yapmak istiyorum, asıl alkışı 1953’ten bugüne aynı idealleri, devrimin ideallerini yaşatmak ve korumak için mücadele eden Küba’nın bütün evlatlarına, Küba Komünist Partisi’ne teşekkür etmek istiyorum, asıl alkışı onlar hak ediyor” diyerek sözlerine başlayan Okuyan, bugünün dünyasında yaşayan, devrimci Küba’nın özel bir önemi olduğunu vurguladı.

Küba halkının adalet anlayışı yalana ihtiyaç duymadığı için güçlüdür. İdeallerimiz var, eşitlik için mücadele ediyoruz bu mücadelenin yalana ihtiyacı yok, arkamızda sadece gerçekler var.

Bunu kanıtlamaya devam edeceklerini söylüyorlar, en ufak bir kuşkumuz yok. Biz Küba’nın dostuyuz. Küba yaşasın demek kolay. Daha iyi bir dünya, adil, eşitlikçi bir dünya, emperyalizmin yıkıldığı bir dünya için mücadele etmeliyiz, Küba’yı bu kavgada yalnız bırakamayız. Dışarıdan izleyeceğiz, Küba neden zayıf düştü diyeceğiz, buna hakkımız yok. Daha iyi bir dünya için de Küba için de mücadele etmeliyiz. Küba’yı bu değerli yalnızlıktan kurtarmak zorundayız. Bunun dışında Küba’yla dayanışmayı da büyütmek zorundayız, Küba’ya dokunan yanar demeliyiz. Nasıl yapacağız, yalanlarını yüzüne çarpacağız.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.