Çeltik fiyatı “hayal” kırılklığı

Çeltik fiyatı “hayal” kırılklığı

ABONE OL
Ekim 1, 2021 08:52
Çeltik fiyatı “hayal” kırılklığı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar yaptığı yazılı açıklamada, girdi fiyatlarında yaşanan akıl almaz zamların ardından belirlenen çeltik fiyatının üretici için tam bir hayal kırıklığı olduğunu ileri sürerek tepki gösterdi.

İYİ Parti’li Yaşar açıklamasında, özellikle son dönemde fahiş fiyatlarda artan mazot, gübre, elektrik, tarımsal ilaç gibi temel kalemlerin karşısında çeltik üreticisini daha da mağdur edildiğini belirtti. Diğer taraftan pandemi, iklim koşulları ve yanlış tarım politikalarının da çiftçileri etkilediğini söyleyen Yaşar; bu durum sebebiyle çiftçilerin ya tarlalarını kiraya vermek ya da satmak zorunda kaldığını vurguladı.

İYİ Parti Milletvekili Bedri Yaşar açıklamasına şu sözlere yer verdi:

“Samsun bölgesinde Türkiye çeltik üretiminin %17’si sağlanmaktadır. Çeltik üretimi bölgemiz için son derece önemli bir gelir kaynağıdır. Yaklaşık 150 bin hektarlık alanda çeltik üretimi yapılırken; buradan elde edilen gelir ticareti de etkilemekte; bu esnafa kadar sirayet etmektedir.

Gübre çeşitlerine yüzde 100-150, ilaç çeşitlerine yüzde 80, elektriğe yüzde 60 zam gelmişken, çeltik fiyatlarına sadece yaklaşık yüzde 25 zam yapılmıştır. Maliyetler ve faizler bu kadar artmışken çeltik üreticilerine reva görülen bu fiyatlar korkarız ki beraberinde yeni iflaslar getirecektir.

Çeltik üreticimiz zarardadır! Çeltik üreticimiz zordadır!

Bunlar yetmezmiş gibi 500 bin ton pirinç ithal edilmiş, bu da üreticinin elindeki ürünün değerini düşürmüş, hatta ürünün elinde kalmasına neden olmuştur. Tarlasında ürününü bırakan çiftçimiz, kredi borcunu ödeyememektedir. Hatta çiftçimizin tarlasına ve ekipmanlarına haciz gelmektedir. Tarladaki maliyet arttıkça bu ne yazık ki sofraya yansımaktadır. Fahiş fiyatlar vatandaşın artık sadece cebini değil; gırtlağını da sıkmaktadır.”

Uygun Tarım Politikaları Devreye Alınmalı           

Çeltik fiyatlarında en düşük rakamın 5,5 TL ile 6 TL arasında olması beklenirken; açıklananın tam bir hayal kırıklığı olduğunu belirten İYİ Parti’li Yaşar; çiftçinin mağduriyetinin bir an evvel giderilmesi için uygun, yenilikçi tarım politikalarının ele alınması ve çiftçinin maliyetini, karını kapsayacağı fiyatın piyasada oluşturulması gerektiğini önemle vurguladı.

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.