İsrail ateşkese ‘hayır’ dedi!

İsrail ateşkese ‘hayır’ dedi!

ABONE OL
9 Şubat 2024 10:12
İsrail ateşkese ‘hayır’ dedi!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail’in, Gazze’ye yönelik önerilen ateşkes planını reddetmesinin ardından son Orta Doğu gezisini sonlandırdı.

Euronews’in haberine göre Blinken, İsrail ile Hamas arasında olası ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılması için beşinci kez gittiği bölgede mekik diplomasisi yürütüyordu.

Ancak İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas tarafından sunulan 135 gün sürecek üç aşamalı ateşkes planını reddetti.

Blinken, 7 Ekim’de başlayan savaştan bu yana Washington ile Tel Aviv arasındaki görüş ayrılıklarının en kötü seviyeye indiği bir ortamda Orta Doğu’dan eli boş ayrıldı.

AP’nin analizine göre dört ülkeyi kapsayan Orta Doğu gezisini sonlandıran Blinken, ‘İsrail tamamen galip gelene kadar savaşın devam edeceğini’ söyleyen ve önerilen ateşkes planını açıkça reddettiğini belirten İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’dan adeta “bir tokat yedikten sonra Washington’a” döndü.

İsrail ile en büyük destekçisi ve müttefiki ABD arasındaki ilişkiler aylardır gergindi.

Ancak Netanyahu’nun ABD’nin en azından daha fazla müzakere için bir başlangıç noktası olması açısından ‘değerli’ bulduğunu belirttiği planı uluslararası kamuoyunun önünde reddetmesi, bölünmüşlüğü daha da arttırdı.

AP’nin haberine göre, Netanyahu, ABD ve diğer (Batılı) ülkelerin endişelerini de göz ardı etti ve Gazze’nin güneyinde, bir milyondan fazla Filistinlinin kaçtığı Mısır sınırındaki Refah semtine yönelik askeri operasyonlarını genişleteceklerini duyurdu.

Bu ilan tam da ABD’li bakanın ateşkes için bölgede bulunduğu bir gün ve saatte yapıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP