Hollanda eski Başbakanı ile eşi ötanaziyle yaşamları sonlandırdı 
  • OLAY NET
  • Dünya
  • Hollanda eski Başbakanı ile eşi ötanaziyle yaşamları sonlandırdı 

Hollanda eski Başbakanı ile eşi ötanaziyle yaşamları sonlandırdı 

ABONE OL
12 Şubat 2024 12:29
Hollanda eski Başbakanı ile eşi ötanaziyle yaşamları sonlandırdı 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hollanda’nın 1977-1982 yılları arasında başbakanlığını yapan Dries van Agt, eşiyle birlikte “el ele” ötanazi yoluyla yaşamlarına son verdi.

Her ikisi de 93 yaşındaydı.

Ekonomist Dergisi’nin haberine göre, ölüm haberi kurucusu olduğu The Rights Forum tarafından kamuoyuna duyuruldu.

Açıklamada çiftin pazartesi günü öldüğü ve ülkenin doğusundaki Nijmegen kentinde özel bir törenle defnedileceği belirtildi.

The Rights Forum’dan yapılan açıklamada “70 yılı aşkın bir süredir birlikte olduğu ve her zaman ‘kadınım’ diye hitap ettiği, destek ve dayanak noktası olan sevgili eşi Eugenie van Agt-Krekelberg ile el ele öldü” denildi.

Her ikisinin de sağlık durumu bir süredir kötüydü. Dries Van Agt 2019 yılında Filistinliler için düzenlenen bir anma etkinliğinde konuşma yaparken beyin kanaması geçirmiş ve bir daha tam olarak iyileşememişti.

Siyasi yaşamında Hıristiyan Demokrat kökenli olan Van Agt, siyasetten ayrıldıktan sonra giderek daha ilerici bir tutum sergilemiş ve sonucunda 2017 yılında merkez sağ Hıristiyan Demokrat Partisi’nin İsrail ve Filistinlilere yaklaşımındaki ideolojik farklılıklar nedeniyle partisinden ayrılmıştı.

Van Agt’tan “büyük-büyük-büyükbabası” olarak söz eden Hollanda Başbakanı Mark Rutte, eski siyasetçiden övgüyle söz etti. Rutte yaptığı açıklamada, “Dries van Agt benzersiz dili ile kutuplaşma ve partilerin yenilendiği bir dönemde Hollanda siyasetine renk kattı” dedi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP