Ukrayna’nın Odesa kenti, plajları halka açıyor
  • OLAY NET
  • Dünya
  • Ukrayna’nın Odesa kenti, plajları halka açıyor

Ukrayna’nın Odesa kenti, plajları halka açıyor

ABONE OL
13 Ağustos 2023 10:19
Ukrayna’nın Odesa kenti, plajları halka açıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ukrayna’nın Odesa kenti, Rusya’nın işgalinden bu yana ilk kez sınırlı sayıda plajı, yüzmek ve güneşlenmek için resmi olarak halka açtı.

Bununla birlikte hava saldırısı alarmı verilmesi halinde, resmen açıldığı belirtilen sınırlı sayıdaki plaj yine kapalı kalmaya devam edecek.

Euronews’in haberine göre, Ukrayna’nın en büyük limanının bulunduğu kentte bulunan askeri deniz üssü, Rusya’nın sıklıkla İHA ve füze saldırılarına hedef oluyor.

 

Odesa’da geçen yıl şubat ayında işgalin başlamasının ardından yüzlerce deniz mayını sahile döşenmişti.

Odesa’da sahillerde patlayan mayınlar yüzünden kent sakinlerin güvenliği için sahil halka tamamen kapatılmıştı.

Odesa Valisi Oleh Kiper sosyal medyada Telegram hesabından yaptığı açıklamada, birkaç plajın halka açılma kararının kentin askeri ve sivil yönetimi tarafından ortaklaşa alındığını bildirdi.

Oleh Kiper, açıldığı resmen belirtilen sınırlı sayıdaki plajların sabah 8 ila akşam 20 saatleri arasında halka hizmet vereceğini duyurdu.

Mayınlar için iki iskele arasına ağ gerilecek

Kent sakinlerinin serinlemek için denize girdiklerinde sığ su mayınlarıyla karşılaşmasını önlemek için belirlenen plajlarda iki iskele arasına mayın önleyici ağlar yerleştirilecek.

Ağların mayınları durduracağını belirten yetkililer, iyi giden hava koşullarının mayınların kıyıdan da görülmesine olanak sağladığını belirterek, acil durumlarda bu konuda görevlendirilen nöbetçilerin duruma müdahale edeceğini aktardı.

Bu arada Odesa sakinlerinin kavurucu yaz sıcaklarında serinlemek için sahildeki bazı plajların açılmasını memnuniyetle karşıladığı bildirildi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP