TÜİK yanıltmıyor…

 TÜİK yanıltmıyor…

ABONE OL
Ağustos 10, 2021 10:34
 TÜİK yanıltmıyor…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Salgın süreci ile ekonomik bunalımda işçi işinden olurken, yeni iş alanları da açılmadığı halde TÜİK’in işsizliği düşürmeyi başardığını belirten CHP’li vekil Ömer Fethi Gürer, verilere tepki gösterdi.

Gürer, tepkisini belirtirken şu sözlere yer verdi:

“TÜİK işsizliği azaltmış. TÜİK, işe girenleri girdikleri kurumlar ile beraber açıklayıp toplumu doğru bilgilendirdiğine dair kanıt sunmalıdır. Kim, nerede işe girdi? Yoksa yaşlılık sigortasına alınmayan stajyerler de mi işe girenler arasında sayılıyor? TYP’li işçi sayılmayan proje elemanları işe girip belirli süre çalıştırılıp çıkarılıyor. Sürekli işçi değiller. Stajyerler işe başladığında işçi sayılmadığı için yaşlılık sigortasına dahil edilmiyor. Bu kişiler bu sayımda var mı? Örneğin MEB’de çalışan 32 bin kişi, haziranda iş yerinden ayrılıp iki ay sonra tekrar işe alınıyor. Sürekli işçi değiller. Bu hesaplamada işte mi görülüyorlar? Yeni fabrika, iş yeri açılmıyor, kamuya da işçi alınmıyor. Kapanan işyerinin bu kadar arttığı bir ortamda İşsizlik nasıl azalıyor?.

Keşke gerçek böyle olsa, her gün tüm milletvekillerine onlarca iş talebi geliyor. Sağlık ve öğretmenlik eğitimi almış bir milyon genç atama bekliyor. Sadece üniversite mezunu iki milyona yakın işsiz var, kamuda boş kadrolara alım yapılmıyor. Özel sektör ve işyerleri olabildiğince azalıyor. Bu durumda işsizlik düşüyor demek gerçekçi değil.

TÜİK’in raporunda; haziran ayında, sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışanların toplam çalışanlar içindeki payını gösteren kayıt dışı çalışanların oranı, bir önceki yılın aynı ayına göre 2,2 puan azalarak %29,5 olarak gerçekleşti. Tarım dışı sektörde kayıt dışı çalışanların oranı bir önceki yılın aynı ayına göre 2,1 puan azalarak %17,3 oldu şeklindeki açıklaması da değerlendirmeye açıktır. Ülkemizde Suriyelilerden sonra Afganlı kayıt dışı çalışanlar ülkemiz vatandaşının çalışma alanını daralttığı gibi çoğunluk kayıt dışı ve kaçak çalışmaktadır. TÜİK gibi bir kurumun verileri tartışılmayacak derecede inanılır olmalıdır. Görünen o ki TÜİK iktidarın isteğine uygun düzenleme yöntemleri ile sonuçları belirlemektedir.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.