TL, böyle eridi…

TL, böyle eridi…

ABONE OL
Ekim 11, 2021 15:28
TL, böyle eridi…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Lirası’nın içinde bulunduğu süreç ekonomistlerce konuşuluyor. Lira’nın sürekli değer yitirmesi, geçen beş yılda Brezilya Reali yüzde 37 değer yitirirken, TL’nin yüzde 200sınırını zorlaması kaygıları da birlikteliğinde getiriyor.

Karar Gazetesi’nden İbrahim Kahveci, Türk Lirası’nın üzerinde varlığını sürdüren etmenlerini gazetenin ana sayfasından verirken “paramız beş yılda işte böyle eridi” başlığını kullandı.

Haberde, şu sözlere yer verildi:

Türk Lirası’nın gelişmekte olan ülke paralarıyla negatif ayrışmasında 2016 yılı dönüm noktası oldu. 15 Temmuz sonrası bir zorunluluk olarak getirilen OHAL’in kötüye kullanılarak, amacı dışına taşırıldığına ilişkin tartışmalar güveni zedeledi. Sonraki süreçte kurumların ortadan kaldırılması, liyakatin bir kenara bırakılması da zincirleme etki oluşturunca TL/ Dolar arasında öteki para birimlerine göre çok daha hızlı değer yitirdi.

Kurdaki etki gıdadan, faturalara her alanda yurttaşın cebini vuran fiyat artışlarının ana nedeni oldu. Bu noktada en dikkat çeken yansıma ise enerji fiyatlarında belirdi. Dünyada petrol fiyatları düşmesine karşın, dolar dokuz dolara dayandığı için benzin arttı. Kurdaki tırmanışın zincirleme etkisi her alanda yaşam pahalılığına dönüştü. TL’deki can yitiminin ancak liyakat ile gerçekçi politikalarla durdurulabileceği kendini gösterdi…

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.