Hem girdi fiyatları, hem de kaygılar artıyor…

Hem girdi fiyatları, hem de kaygılar artıyor…

ABONE OL
Ekim 13, 2021 14:49
Hem girdi fiyatları, hem de kaygılar artıyor…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, çiçekçilik ve fide üreticilerin sorun dinledi. Üreticiler, girdi fiyatlarının artmasından dolayı kaygılarını dile getirdi.

Gübre, mazot fiyatlarındaki artışın yanı sıra, yer altından elektrikle çekilen su maliyetinin de katlandığını anlatan çiçek üreticiler, girdi maliyetlerinin yüzde 100’ün üzerinde arttığını, geçen yıl 1 lira olan çiçek saksısının 1 lira 75 kuruş ila 2 lira aralığına, 30 kuruş olan küçük çiçek saksısının da 60 kuruşa çıktığını belirtti.

Sattıkları ürünün yerine yenisini koyamadıklarını, bu nedenle de bankalara ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçlarını ödeyemediklerini dile getiren çiçek üreticisi, “Bu kasabada tarım kredi kooperatifine borcunu ödeyemeyen çok üretici var. Adeta Tarım Kredi Kooperatifi ile ortak olduk. Bu ay sonuna kadar ödenmeyen borçlar için yeniden haciz işlemi başlatılacak. Tarım Kredi Kooperatifi burada insanları bitirecek” dedi.

CHPEli Gürer ise girdi maliyetlerindeki artışın, üreticiyi büyük oranda sıkıntıya soktuğunun görüldüğünü belirtti. Pandemi nedeniyle çiçek ve fide üretiminde yaşanan daralmanın etkilerinin aşılamadığını söyledi. Ayrıca çiftçi ve üreticinin kredi borç faizleri silinmesini istedi.

Gübre, mazot gibi iki katına çıkan girdi maliyetlerinin yanında yeraltından su çıkarmak için kullanılan elektrik maliyetinin de arttığına değinen  Ömer Fethi Gürer, şunları söyledi:

“Tarım kesiminde besici, çiftçi sorunlu ama çiçekçilik yapan, fide üretenler de  tüm girdi maliyetlerindeki artış nedeniyle sorun yaşıyor.Tarım sektöründe ciddi daralma var. Üretici sattığının yerine yenisini koyamadığından yakınıyor. Kredi borçlarını ödeyemeyen üreticiler, faizler arttıkça daha büyük sıkıntıya giriyor. Gübre fahiş fiyat artışı gübre kullanımını azaltıyor. Bu her üretimde verim ve rekolte kaybı demek. AKP iktidarı sorunları görüyor, çözüm üretmiyor. Ankara’da koltuklarına oturup ahkam kesmekle ‘çiftçi mutlu’ demekle sorunlar çözülmüyor. Yetkililere tavsiyem; gittikleri yerde il bürokratları ile oturup, konuşup gitmesinler esas olan üreticinin üretim alanına gidip orada üretenle konuşsunlar. Gelip alana çıksınlar ve sorunları yerinde görsünler.”

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.