“Çukobirlik’in yaşatılması için çabamız sürecek”
  • OLAY NET
  • Adana
  • “Çukobirlik’in yaşatılması için çabamız sürecek”

“Çukobirlik’in yaşatılması için çabamız sürecek”

ABONE OL
Ekim 13, 2021 15:22
“Çukobirlik’in yaşatılması için çabamız sürecek”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ANKARA- Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, ülke tarımı, ekonomisi ve çiftçisi için yaşamsal önem taşıyan Çukobirlik’e ait gayrimenkullerin satışına, tasfiye girişimlerine karşı çabalarının aralıksız sürdürüleceğini belirtti.

Çukobirlik’in yapısında 41 dönüm arazi üzerine kurulu Mihmandar Kooperatifi’nin 56 milyon 500 bin liralık rayiç bedel saptanmasına karşın, 35 milyon 500 bin liraya satışına Meclis’te tepki gösteren Barut, Meclis’ta yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Çukobirlik’in gayrimenkulleri satıştan çıkarılıp tarıma ve çiftçiye tekrar kazandırılsın. İktidar, yandaş firmalara yaptıklarının benzerini Çukobirlik’e de yapsın. 4572 Sayılı Yasayı değiştirerek borçlarını silip işlevsel hale getirmek için destek versin. Çukobirlik’in tasfiye edilmesine, atıl bırakılmasına sessiz kalamayız. Devletin kaynakları israfa, saltanat düzenine ve şatafata değil Çukobirlik gibi hayati öneme sahip kurum ve kuruluşlar için kullanılsın. Çukobirlik satılmasın, borçları devletçe ödenip işlevsel hale getirilsin. Ülkemizin değerlerinin tek tek yok edilmesini hazmedemiyoruz.

Gözümüz gibi koruyup kollamamız gereken Çukobirlik’in de atıl bu durumu canımızı yakıyor. Borç batağına saplanan Çukobirlik, bir dönem Ortadoğu ve Balkanlar’ın en büyük entegre tesisine sahipti. Ülke tarımı ve çiftçimiz için vazgeçilmez öneme sahip Çukobirlik’in bu çıkmazdan kurtulmasını istiyoruz. Çukobirlik’in gayrimenkulleri satıştan çıkarılıp tarıma ve çiftçiye tekrar kazandırılsın. İktidar, yandaş firmalara yaptıklarının benzerini Çukobirlik’e de yapsın. 4572 Sayılı Yasayı değiştirerek borçlarını silip işlevsel hale getirmek için destek versin. Çukobirlik’in 41 dönüm arazi üzerine kurulu Mihmandar Kooperatifi’nin de 56 milyon 500 bin liralık rayiç bedel tespitine rağmen 35 milyon 500 bin liraya satışı ürkütücüdür. Bu işin de peşini bırakmayacağız, Çukobirlik’e sahip çıkmaya devam edeceğiz.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.