Çiftçinin traktörü yoksa üretim de yok!

Çiftçinin traktörü yoksa üretim de yok!

ABONE OL
Ekim 10, 2021 09:08
Çiftçinin traktörü yoksa üretim de yok!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, ürününü değerinde satamayan, arta girdi maliyetleri nedeniyle de zor günler geçiren çiftçilerin korkulu rüyası olan ‘haciz’ sorununu, yasa önerisiyle meclise getirdi.

Gürer’in hazırladığı yasa önerisine göre, çiftçilerin üretim yapabilmesini direkt etkileyecek üretim faktörlerinden olan traktör, üretimde kullandığı ekipman, büyük ve küçük baş hayvan ve tarlası; kamu ve özel bankalar, kurum, kuruluş, şahıs ve tarım kredi kooperatifine olan borçları nedeniyle haciz yolu kapatılacak.

2004 sayılı İcra ve İflas Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin gerekçelerini sıralayan CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım sektörünün, ülkelerin gelişmişlik düzeyini doğrudan etkilediğini, ekonomik büyüme sürecine de pozitif katkı sağladığını belirtti.

Tarım sektörünün, ülkelerin dışa bağımlılığı konusunda önemli bir rol üstlendiğini söyleyen Gürer, şunları söyledi:

“Ülkemizde tarımsal üretimde yaşanan sorunlar her geçen gün artmakla beraber izlenen yanlış tarım politikaları, 2001 yılından 2020 yılına kadar geçen süreçte ülkemizde 3 milyon 205 bin hektar tarım alanı, 3 milyon 782 bin işlenen tarım alanı, 130 bin hektar sebze bahçesi, 2 milyon 289 bin tahıl ve diğer bitkisel ürün ekim alanı ve 124 bin hektar bağ alanının kaybedilmesine neden olmuştur. Ayrıca ülkemizde, 2009 yılında tarım sektöründe çalışan aktif sigortalı sayısı 1 milyon 16 bin 692 iken bu sayı 2021 yılında 541 bin 346 kişiye kadar gerilemiş olup toplamda 475 bin 346 kişinin tarım sektöründe aktif sigortalı olarak çalışmayı bırakmıştır.

Ekilen tarım alanlarının azalması, çiftçilerin tarımdan uzaklaşması, tüm dünyada stratejik sektörler arasında görülen tarım sektörünün ülkemizde ciddi ölçüde kan kaybettiğini açık olarak göstermektedir.

Çiftçinin, bu süreçte ayakta kalabilmesi için, üretimini sürdürmesinin önünde engeller kaldırılmalı ve çiftçinin üretim yapabilmesini direkt etkileyecek üretim faktörlerinden olan traktör, üretimde kullandığı ekipman, büyük ve küçük baş hayvan ve tarlası; kamu ve özel bankalar, kurum, kuruluş, şahıs ve tarım kredi kooperatifine olan borçları nedeniyle haciz yolu kapanmalıdır.”

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
rk
rk

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.