“Buğday üreticisinin bayramda yüzü gülsün”

“Buğday üreticisinin bayramda yüzü gülsün”

ABONE OL
12 Haziran 2024 14:54
“Buğday üreticisinin bayramda yüzü gülsün”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

ADANA/ Olaynet– Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, buğday üreticilerinin acıyla Kurban Bayramı’na girdiğini anlatırken, 9 lira 25 kuruş olarak açıklanan buğday alım fiyatlarının 15 lira olarak revize edilmesini istedi.

Bayramların mutluluk, dayanışma ve paylaşma anlamlarına vurgulayan Barut, şunları söyledi:

Yaklaşan Kurban Bayramı’nı halkımız derin sorunlarla karşılıyor. AKP iktidarı halkı açlığa, yoksulluğa, sefalete ve işsizliğe mahkum etti, çiftçiyi ve üretimi bitirdi. Vatandaşlarımızın pazar fileleri boş, tencereleri kaynamıyor, çiftçinin ocağı söndü. Bir kilo buğday 9 lirayken, bir ekmek 10 lira oldu. Bu düzen böyle devam edemez.

Bu acı tabloya rağmen geçen yıl buğday fiyatı 8 lira 25 kuruş, arpa fiyatı da 7 lira olarak açıklanmıştı. İğneden ipliğe tüm maliyetlerin katlanarak arttığı bu ortamda bu sene de buğdaya 1 liralık artışla 9 lira 25 kuruş, arpaya 25 kuruşluk artışla 7 lira 25 kuruş fiyat açıkladılar. Bu karar çiftçinin ölüm fermanı diye ortalığı inlettik, ama bir türlü bu feryadı duymuyorlar. Cuma günü saat 15.00’da Tekirdağ Hayrabolu’da Trakya Buğday Mitingi düzenleyeceğiz, çiftçimiz için çözüm isteyeceğiz. Önümüz bayram, bayramlar mutlulukların çoğaldığı ve paylaşıldığı günlerdir. Gözyaşı ve acıyla bayramı karşılamaya çalışan buğday üreticisinin sesi duyulsun. Bu ses duyulsun ki, tam olarak bayram olsun. Bayram sevincimizin katlanması ve üreticinin yüzünün gülmesi için hemen buğday fiyatı 15 lira olarak revize edilsin. “

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP