DOLAR

30,4641

0.42%
EURO

32,9365

-0.39%
ALTIN(gr)

1.992,56

-0,58%
BİST 100

-0,58%


“Kripto” yasası Meclis’e geliyor 

“Kripto” yasası Meclis’e geliyor 

ABONE OL
13 Mayıs 2024 13:45
“Kripto” yasası Meclis’e geliyor 
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kripto varlıkların ilk kez tanımlanarak, alım satım ve denetlenmesini yasal zemine oturtacak kripto varlıklara ilişkin yasa önerisinin uzun zamandır devam eden hazırlıklarında son aşamaya gelindi yasa teklifi bu hafta Meclis’e sunulacak.

Ekonomist Dergisi’nin haberine göre, hazırlanan yasa önerisi taslağında uluslararası kuruluşların tanımlarına paralel olarak kripto varlıklar geniş anlamda ve ‘gayri maddi varlıklar’ olarak tanımlandı.

Kripto varlıkların alım satımının yapıldığı platformlarda gerçekleşen işlemlerin şeffaf ve güvenilir şekilde gerçekleştirilmesi, piyasa bozucu nitelikteki işlemlerin tespit edilerek önlenmesi amacıyla gözetim sistemi öngörüldü.

Müşterilerin varlıklarını kendi cüzdanlarında bulundurmaları esas alındı. Yasa taslağında “izinsiz kripto varlık hizmet sağlayıcılığı” suçu tanımlandı.

Kripto varlıklar yatırımcısı zarar etmesi halinde sigorta kapsamında olmayacak. Sermaye piyasası araçlarının kripto varlık olarak ihracına ilişkin esasların belirlenmesi konusunda Sermaye Piyasası Kurulu’na (SPK) yetki veriliyor.

Yasa Taslağı’nda, blok-zinciri ve benzeri teknolojileri geliştiren kişilerin, değeri bu teknolojilerden ayrıştırılamayan nitelikte olan Ethereum, Polkadot, Avalanche gibi kripto varlıkların satış ya da dağıtımı konusunda SPK’ya yetki verilerek, izin şartı getiriliyor.

Taslakta Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun da (TÜBİTAK) bu süreçte rol alması öngörülüyor. Bu şekilde, blok-zinciri oluşturulması konusundaki yazılım mimarisinin ve ilgili teknolojik araçların geliştirilmesi teşvik ediliyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP