CHP Genel Başkanı Özel’den ‘tasarruf paketi’ tepkisi
  • OLAY NET
  • Gündem
  • CHP Genel Başkanı Özel’den ‘tasarruf paketi’ tepkisi

CHP Genel Başkanı Özel’den ‘tasarruf paketi’ tepkisi

ABONE OL
15 Mayıs 2024 20:52
CHP Genel Başkanı Özel’den ‘tasarruf paketi’ tepkisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Soma’da düzenledikleri MYK sonrası açıklamalarda bulundu.

Özel, işçilerin ölümünden sorumlu olduğunu belirttiği Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’ın, “10 yıl geçti, Soma’yı geride bıraktım, hatırlamak istemiyorum” açıklamasına tepki gösterdi, “Bu taş kalpli adama bu cesareti veren bu rejimi değiştirene kadar mücadele edeceğiz. Biz unutmadık, unutmayacağız! Bu küstahlardan ve ağababalarından günü gelince hesap soracağız. Can Gürkan bu açıklamayı da yaptın ya iki elim yakandadır, sana bunun hesabını sormadan ölür gidersem gözüm açık gidecek” sözlerini kullandı.

‘KAMUDA TASARRUF’ PAKETİ: BU 8’İNCİSİNİN İLANI

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından açıklanan ‘kamuda tasarruf’ paketi hakkında değerlendirmelerde bulunan Özel, şunları söyledi:

Bugüne kadar 7 kez yaptılar, bu 8’inci… Bu 8’incisinin ilanı, daha önceki 7 genelgeye kendilerinin uymadıklarının göstergesidir. Bugünkünün diğerlerinden ayırıcı özelliği, hep eleştirdiğimiz Saray’ın ilk kez genelge kapsamına alınmasıdır.

3 yıl boyunca yeni personel istihdam edilmeyeceği, sadece emekli kadar personel alınacağı ve kamuda esnek ve uzaktan çalışma modellerinin geliştirileceği ise emekçiler açısında son derece ciddi bir durumdur. Bu, örtülü bir IMF programıdır. IMF getirirseniz yeni kamu personeli alma, işçiye zam verme, emekliye zam verme, esnek çalışma modelleri geliştirilecek zaten. Şu anda IMF’nin hayaleti, işçinin canına gelmiştir.

Birazcık işverenlere, birazcık zenginlere, birazcık Kur Korumalı Mevduat’la servetine servet katanlara yönelsinler.

Yoksa öğretmenler atama bekliyor, 20 bin öğretmen emekli olacak ve 20 bin öğretmen alacak! 1 milyon kişi okuttun, dünya kadar işsiz var, kamuya alım yapmayacaksın! Elbette konvoy olmasın, kiralama olmasın, yerli araç kullanılsın, hepsini destekliyoruz. Bizim yayınladığım genelge bunun da ilerisindedir. Ama istihdamsızlık, esnek çalışma, yani emeği sömürecek modellerinin tamamı için işçilerin yanındayız. Bundan sonra yapılacak iş, adil bir vergi sistemidir.”

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP