Adana Demirspor taraftarlarından Murat Sancak’a tepki

Adana Demirspor taraftarlarından Murat Sancak’a tepki

ABONE OL
15 Mayıs 2024 14:18
Adana Demirspor taraftarlarından Murat Sancak’a tepki
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Adana/ Ömer Alpdoğan- Adana Demirspor eski başkanı ve Adana Demirspor A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak’ın katıldığı bir televizyon programındaki küfürlü sözlerine, Adana Demirspor taraftar gruplarından tepki geldi.

ŞİMŞEKLER GRUBU’NDAN ANINDA TEPKİ

Sancak’a ilk tepki Şimşekler Grubu KKA’dan geldi. “Anladık ki insanlar susanı korkak, görmezden geleni aptal, affetmeyi bileni çantada keklik sanıyorlar” denilen Şimşekler Grubu KKA açıklamasında şu sözler yer aldı:

ASLOLAN ADANA DEMİRSPOR

“Bizler, sen geldiğinden bu yana her platformda gerek sevgimizi, gerek saygımızı, fazlasıyla da ahde vefamızı sana karşı gösterdi.

Şimşekler Grubu olarak 30 yılı aşkın tribün hayatımızda bizler için önemli olan Başkanların başarısı değil, Adana Demirspor kulübüne, camiasına ve taraftarına verilen değerdir.

Bugün geldiğimiz noktada; yıllarca haritada yerinin bilmediği köylere, kasabalara deplasman yapmış, başarısızlığın gölgesinde çığ gibi büyümüş Adana Demirspor taraftarının küme düşmelerle, amatöre gitmekle tehdit edemezsiniz.

Adana Demirspor’a ne yaşatırsanız yaşatın; camiayı itibarsızlaştırmak, taraftara hakaret etmek hiç bir şekilde Kabul edilemez.

Bu gerçekleri söyledikten sonra yapılması gereken; camiayı kaosa sürüklemek, gündemi kavgalarla belirlemek yerine aylardır süren maddi sorunlara yoğunlaşmak en doğru olanıdır.

Acil olarak tahtanın açılması, mevcut futbolcuların ödemeleri ve yeni sezon planlamasının yapılması için Sn. Murat Sancak’ı; eğer dediği gibi herkesten çok Adana Demirspor’u seviyorsa, kulübü yaşatmak adına önünü açmaya, gerekeni yapmaya davet ediyoruz.

Son olarak da Adana Demirspor camiasına sesleniyoruz; bilinçli olarak oluşturulan suni gündeme kimse uymamalı, yüzümüzü gerçeklere dönüp, karanlık günlere tekrar dönmemek için herkes aklı selim davranmalıdır.

Anladık k, insanlar susanı korkak, görmezden geleni aptal, affetmeyi bileni çantada keklik sanıyorlar.

Oysa ki; “Her şey tek gerçek Adana Demirspor için.” Saygılarımızla, Şimşekler Grubu KKA”

“Ya karşılıklı saygı tesis edelim ya da şimdilik en hafif tabirle ‘kendi saygımızı kendimiz koruruz’” denilen Ankara Tayfası açıklamasında ise şu ifadeler yer aldı:

“84 yılda geride yalnızca ‘Demirspor için emek, zaman, para harcayana saygı duyan ama kendine yapılan saygısızlığı unutmayan taraftar. Pankart boyayan beste yapan, cefa çeken, acısını yutan taraftar kaldı.

Boğaz dokuz boğumdu ama bunu da aştık.

Benimsediğimiz kültür ve amacın iyi anlaşılması açısından sayın Murat Sancak’ın dün yaptığı ‘talihsiz’ olarak nitelendirdiğimiz açıklamalarına bir cevabımız var.

1- Bizler, siz göreve geldiğiniz günde itibaren her zaman ‘kontollü destek’ adı altında Adana Demirspor için verdiğiniz mücadelenize destek verdik. Sizin düşüncenizin aksine biz desteği yalnızca ‘maddi’ olarak sınırlandırmadık.

Sizin şahsi kimliğiniz ve görüşleriniz doğrultusunda Adana Demirspor’a saldıranlar, gazeteci gibi müsveddeler oldu. Yanınızdaydık!

TFF ve MHK’ya savaş atınız yanınızdaydık!

Hakkımızla aldığımız şampiyonluğa dil uzatanlar olduğunda yalnızca yanınızda değil, önünüzdeydik!

Hak mahrumiyetleri ile size bu arenadan silmek istediklerinde yanınızdaydık!

Hakkınızı her daim teslim ettik. Avrupa’da mutluluk gözyaşlarımızın yaratıcısı olduğunuzu sadece bugün değil yarın da göğsümüzü gere gere söyleriz.

Dünya yıldızlarının Demirspor’a gelmesi, bizi konuşturması sizin eserinizdir. Söyleriz.

İstanbul hegemonyasına sizinle baş kaldırdık, yer yer diz çöktürdük. Söyleriz, unutmayız.

Ancak bizi üstelik tüm kamuya açık ortamlarda nankörlükle, hainlikle, takımına sahip çıkmamakla suçlamanız ilk değil. Bir tek taraftarın, camianın dilenci muamelesi görmediği kalmıştı, dün de yapmış olduğunuz masrafları ‘sadaka’ olarak niteleyip bu eksikliği de kapatmış oldunuz. Nasıl hakkınızı savunyorsak, nasıl hakkınızı veriyorsak, YETER demeyi de ihmal etmeyeceğiz.

2- Elbet Sayın Başkan’a nezaket sınırlarının aşan hakaret niteliğindeki ithamları kabul etmemekle birlikte, Adana Demirspor taraftarının aşağılar üslupla konuşmasının da biz kabul etmiyoruz ve etmeyeceğiz.

3- Adana Demirsporumuzu ‘halka arz edeceğiz” vaadiyle şirketleştirdiniz. Böylece kulübün tek sahibi olarak kendinizi konumlandırdınız. Sonra da herhangi bir maddi darboğazda taraftarı hainlikle, takıma sahip çıkmamakla suçlamak hayatın olağan akışına aykırıdır. Bu anlayışı hiç bir zaman kabul etmiyoruz.

Attığınız hiç bir adımı taraftara sormayıp, sonra aynı taraftara paran yok konuşma demenin de doğru olmadığını düşünüyoruz.

Taraftar ister elbet; milyon Euroluk transfer ister, Avrupa da ister, Süper Lig şampiyonluğu da ister. Eğer harcamaları bu isteklere kulak verip yaptığınızı ileri sürüyorsanız, bu harcamaların sonuçlarına ilişkin taraftarın söylediklerine de kulak vermek zorundasınız.

Eğer taraftarı umursamadım, ben yönettim, ben yaptım diyorsanız, o zaman taraftarın bugünkü serzenişine karşı da bizi küçük düşürme hakkınız yoktur.

4- Futbol ve kulüpler taraftarıyla var olur. Taraftarın görevi kulübü maddi olarak finanse etmek değildir. Maçlara gitmek, takımını destelemek ve kültürünü yaşatmaktır. Eğer, ‘ne de olsa Demirspor taraftarı maddi anlamda Demirspor’u zengin eder’ diye görev aldıysanız, kendinizi bu kadar ön plana atıp yıpratmanız anlamlı değil. Yok, ‘zaten kimse destek vermez, bern u işi götürürüm’ diyerek bu işi aldıysanız taraftara laf etmeniz anlamsız.

Taraftarı olmayan bir camiayı alacaktınız da elinizi mi bağladık!

Adana Demirspor taraftarı büyük sınav verdiği 26 yıllık dönemde Türkiye’nin en önemli taraftar kitlelerinden biri olduğunu kanıtlamıştır.

5- Bizler Adana Demirspor’u Süper Lig’de diye sevmedik. Köy, kasaba ve ilçe takımları ile mücadele ettiğinde de ‘süper’ denilen ligde ve Avrupa’da da sevdik. Biz Demirspor’un her yerde, her koşulda sevdik. Başkan dahil hiç kimse Adana Demirspor taraftarının ‘Demirsporluluğunu sorgulayamaz.’

Kimsenini elinde de ‘Demirsporluluğu ölçen bir metresi yoktur! Ölçemez.

Dolayısıyla bizler, ‘takımı alt lige’ düşürmekle tehdit eden anlayışın amasız, fakatsız karşısındayız.

Bu üslup nedeniyle de Sayın Başkan’dan bir özür bekliyoruz.

6- Ayrıca kulüp kapanacaksa biz gömeriz. O zaman Murat Sancak adı da tarihe yaptıkları ile geçer. Buzlu deplasman tribünlerinde ayaklarını ellerini hissetmeden görevini yapmış taraftarı, açlık grevi yapmış taraftarı, otobüslerin bagajlarında kaçak mülteci gibi takımına koşmuş tarafarı, işinden olma pahasına, sınıfta kalmak pahasına renklerine koşmuş taraftarı, hayatını vakfedip ve hatta mezara girmiş taraftarı transfer ile, alt lig ile korkutmak hafif kalıyor gibi geldi bize.

Hatırlatmakta tekrar fayda var; ‘Ben olmazsam Yenice’yi geçemezsiniz’ diyen Aytaç Durak ve avanesinin hüküm sürdüğü yıllarda, onun ağzının içine bakanlar, sarı zarflardan medet umanlar, İstanbul takımlarının destekleyenler, topuğuna basıp gezenler, iki çift lafı bir araya getiremeyenler, kayyumlarla tehdit edenler, borcu kongreye doğru katlayarak büyütenler, öldük bittik geberdik diyenler… Hepsi vınlayıp gittiler.

Kim mi kaldı geriye?

Demirspor için emek, zaman, para harcayana saygı duyan ama kendine yapılan saygısızlığı unutmayan taraftar! Pankart boyayan, beste yapan, cefa çeken, acısını yutan taraftar kaldı.

7- Yıllar sonra gelen başarıya inanmayan, nasıl sevinileceğinin bile unutan taraftar bugün de bazı şeyleri söylemeye sırf saygısından yutkunmuştu, boğaz dokuz boğumdur. Ama bu dokuzuncu boğumu da geçtik Sayın Başkan! Biz iyice düşünüp söylememiş gereken noktaya geldik.

Yalnızlığını anlıyoruz. Yaptıklarınıza saygı duyuyoruz. Ama saygı tek taraflı olmaz. Ya karşılıklı saygıyı tesis edelim ve demirspor efsanesi olun. Ya da şimdilik en hafif tabirle ‘kendi saygımızı kendimiz koruruz’ diyelim! Ankara Tayfası”

Mavilacivert.Com’un açıklaması ise şöyle:

“Öncelikle bilinmesi gereken bir gerçek var ki; bizler Mavilacivert.Com’u, bu büyük camianın tarihinde ilk kez 3.Ligde oynamak zorunda kaldığı 1999-2000 sezonunda kurduk.

Bizler gibi bütün Adana Demitdpor taraftarları, cam kırıkları döşenmiş yollarda yalın ayak yürürken, hüzün ile acı ile keder ile yoğrulmuş, birbirine kardeş gibi kenetlenmiş, Torosların zirvesinden koparak Çukurova’ya doğru ilerleyen karopu gibi büyümüş ve varlığını sürdürmüştür. O günleri bizimle birlikte yaşamayanlardan, yoklukta paylaşmak nedir bilmeyenlerden, yüreğinde acının en derin halini hissetmeyenlerden bizleri, kısacası Demirsporluluk kültürünü ve duruşunu anlamalarının beklemiyoruz.

Yıldız futbolcular transfer ederek, sportif başarılar elde ederek, şampiyonluk vaatleri vererek hiçbir gerçek Demirsporlu’yu kandıramazsınız. Her şeyi geçtik, acının, hüznün, kederin ve yokluğun dibini bir çok kez görmüş Demirspor taraftarın başarısızlıkla tehdit edemez, asla terbiye edemezsiniz!

Adana Demirspor 1940 senesinden beri her şartta var olmuş, bundan sonra da sonsuza kadar var olmaya devam edecektir. Kişilerden, zamandan, mekanlardan ve herkesin hedeflediği o metal kupalardan bağımsız olarak Adana Demirspor bu şehrin en üyük değeridir. Bu kentin yıkılmaz son kalesidir!

Adana Demirspor’u, Adanalı’yı, hele ki Demirsporluları hayattaki en büyük değerleri olan Demirspor ile tehdit etmek akıntıya karşı kürek çekmektir.”

  1. Bölge Taraftar Grubu da tepkisini şu ifadelerle dile getirdi:

“Taraftar parmak sallamakla, eyyamcı federasyonu ve hakemleri suçlamakla, Varan 1’lerle Varan 2’lerle sorumluluktan kurtulamazsınız.

Soruyoruz:

Transfer yasağının eden yedik?

Avrupa arifesinden buralara birdenbire nasıl düştük?

‘Yukatel’ ismi bir işe yaramayacaktı madem ne için, kim için sponsor aldık?

Neden Adana’dan tek kuruş destek alamıyoruz?

Adana Demirspor’umuzun toplam borcu ne kadardır?

Sözümüz net: Kulübümüz transfer yasağını Antep maçından sonra almadı. Taraftarı suçlayarak, ‘Transfer yapmıyoruz’ diyerek sorumluluktan kaçamazsınız.

Dünyanın hiç bir yerinde takım bu kadar iyi giderken, kadro oturmuşken birden bire ekonomik ve futbol olarak bu kadar çöküş yaşanmaz.

Başarısızlıklarınızın üstünü varan 1’lerle 2’lerle kapatmaya çalışmak yerine görevinizi yapıp para ve futbolcu bulsaydınız.

Algılarla kulüp yönettiğiniz yeter.

Hiçbir başkan Adana Demirspor’dan büyük değildir.”

 

KARACİC VE FERATOVİC’E 2 MİLYON TAZMİNAT

Sezon başında A Takım listesine yazılmayan ve sözleşmesinin tek taraflı olarak fesh eden kaleci Goran Karacic ile ile Amir Feratovic’in FİFA’daki davaları kazandıkları bildirildi. Adana Demirspor, her iki futbolcuya toplam 2 miyon Euroya yakın tanzimat ödeyecek. Goran Karacic’in 800 bin Euro tazminat kazandığı; geçtiğimiz Ağustos ayında transfer edilen ancak A takımı listesine yazılmayan ve3 1 dakika bile Mavi Lacivertli formayo giymeyen Amir Fertovic’in de 900 bin euro tazminat kazandığı öğrenildi. İki futbolcu yaz faiziyle birlikte toplam 2 milyon euroya yakın tazmin ödenmesi gerektiği ifade ediliyor

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP