“Kullandığımız tohumların yüzde 97’si bu topraklardan…”
  • OLAY NET
  • Gündem
  • “Kullandığımız tohumların yüzde 97’si bu topraklardan…”

“Kullandığımız tohumların yüzde 97’si bu topraklardan…”

ABONE OL
24 Mart 2024 14:13
“Kullandığımız tohumların yüzde 97’si bu topraklardan…”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı çeşitli programlara katılmak için gittiği Şanlıurfa’da Vali Hasan Şıldak ile Anakent Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül’ü ziyaret etti. Ardından yurttaşlarla bir araya gelen Yumaklı, tohumculuk sektörünün stratejik bir sektör olduğunu , gıda arz güvenline ilişkin en önemli konulardan biri olduğunu vurguladı.

Yumaklı konuşmasında, şunları söyledi:

“Türkiye, tohumla alakalı dünyadaki ilk 10 ülkeden biridir. Türkiye’de yılda yaklaşık 1,3 milyon ton tohum üretilmektedir. Kullandığımız tohumların yüzde 97’si bu topraklarda üretilmektedir. Türkiye’de kullanılan tohumların yüzde 40’ı sertifikalı tohumdur ki bu oranı arttırmak üzerine çok ciddi çalışmalarımız var. Tohum firmalarımız AR-GE çalışmaları neticesinde ihracatla alakalı çok ciddi bir aşama kaydetmişlerdir ve bu dünyanın 117 ülkesine tohum ihraç etmektedir. Türkiye’de kullanılan tohumların yüzde 40’ının TAGEM tescilli olduğunu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Şanlıurfa da önemli tohum üretim merkezlerimizden bir tanesi. Türkiye’de üretilen tohumlarının yüzde 9’u da Şanlıurfa’da üretilmektedir. Şanlıurfa, tohum üretiminde Türkiye’de üçüncü sıradadır.

TİGEM Ceylanpınar işletmesi, Türkiye ve Şanlıurfa için son derece önemli. TAGEM geliştiriyor tohumları, TİGEM’de sahadaki uygulamasını yapıp üretip çoğaltıp bütün Türkiye’ye dağılımını sağlıyor. TİGEM biliyorsunuz Ceylanpınar’daki bu tesislerinde Türkiye’nin en büyük tohum hazırlama tesisinde, hali hazırda devreye almış durumda. Bizler bu tarımsal arazilerin kullanımının etkinleştirilmesi projesinde 2024 yılı içerisinde mercimek üretimine ilişkin tohum dağıtacağız, soya üretimine ilişkin tohum dağıtacağız, yağlık ayçiçeği ve kışlık sebze üretimi, çeltik üretimiyle alakalı da yüzde 65 ila yüzde 70 arasında değişen oranlarda hibe uygulayarak Şanlıurfa’mızda bunları yaygınlaştıracağız inşallah. Bizim öngörümüz 150 bin dekar alandı tarımsal arazilerin kullanımını etkinleştirilmesi projesinde ekilmiş olacaktır inşallah. Bugün pamuk üreticilerimize mazot ve gübre desteği olarak 1,6 milyar liralık ödemelerini de hesapların aktarmış olacağız, şimdiden hayırlı uğurlu olsun.”

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP